Zvyšování bezpečnosti podnikových sítí: Výhody protokolu 802.1X a Network Access Control (NAC)

Home/ Novinky / Zvyšování bezpečnosti podnikových sítí: Výhody protokolu 802.1X a Network Access Control (NAC)
Tisk
Zvyšování bezpečnosti podnikových sítí: Výhody protokolu 802.1X a Network Access Control (NAC)
24. 7. 2024

V dnešní digitální době, kdy se kybernetické hrozby nepřetržitě vyvíjejí a zdokonalují, je pro společnosti stále důležitější chránit svou počítačovou síť a data. K tomu mohou významně přispět technologie jako například protokol 802.1X a Network Access Control (NAC), které poskytují pokročilé bezpečnostní mechanismy pro správu přístupu do sítě a identifikaci uživatelů a zařízení.

Uveďme si některé z klíčových výhod těchto technologií:

Zvýšená ochrana sítě
Protokol 802.1X a NAC umožňují společnostem implementovat zásadní bezpečnostní opatření, která chrání síť před neoprávněným přístupem. Použití autentizačních mechanismů na základě uživatelů, zařízení a dalších atributů pomáhá zabránit neoprávněnému přístupu do sítě a minimalizuje riziko kybernetických útoků.

Granulární kontrola přístupu
Díky protokolu 802.1X a NAC mohou organizace definovat specifická pravidla pro přístup uživatelů a zařízení do sítě, a to na základě jejich identit a dalších kontextových faktorů. To umožňuje granulární kontrolu nad tím, kdo má přístup k různým částem sítě a dat.

Snadná segmentace sítí
Díky využití protokolu 802.1X a NAC je zavedeno automatizované řízení přidělování síťových zařízení do jednotlivých VLAN (autorizace). Tato dílčí segmentace sítí výrazným způsobem zvyšuje bezpečnost a výkon sítě, jelikož jednotlivá zařízení na sebe nevidí. V případě, že útočník ovládne jedno zařízení, je tímto výrazně omezena možnost šířit útok na další zařízení zařazená do ostatních VLAN.

Jednoduchá správa
Implementace protokolu 802.1X a NAC centralizuje správu přístupových práv a umožňuje síťovým administrátorům jednoduše sledovat a řídit přístup uživatelů a zařízení do sítě. Tím se usnadňuje provozní činnost a minimalizuje možnost chyb.

Detekce a reakce na hrozby
Systémy NAC jsou schopny detekovat anomálie a neobvyklé chování v síti, což umožňuje rychlou reakci na možné bezpečnostní hrozby. Díky tomu jsou společnosti schopny rychle identifikovat a izolovat potenciálně škodlivé aktivity v síti.

Dodržování pravidel a předpisů
Protokol 802.1X a NAC pomáhají organizacím dodržovat příslušné předpisy a pravidla týkající se ochrany dat a soukromí. Tím se minimalizuje riziko pokut a právních důsledků spojených s nesplněním požadavků na ochranu dat.

Bezpečnější přístup mobilních zařízení
Mobilní zařízení se stávají nezbytnou součástí pracovního života, a proto je důležité, aby měly firmy a organizace zabezpečené přístupy těchto zařízení do vnitřní sítě, což pomáhá minimalizovat riziko úniku či zneužití firemních dat. I s tímto procesem mohou pomoci protokol 802.1X a NAC.


Použití protokolu 802.1X a NAC je tedy klíčové pro zajištění bezpečnosti sítě a ochrany dat. Tyto technologie poskytují efektivní a pokročilé bezpečnostní mechanismy, které umožňují společnostem lépe chránit svá síťová prostředí a minimalizovat riziko kybernetických hrozeb. V současné digitální éře se jeví investice do těchto technologií jako nezbytné, pakliže chceme zajistit bezpečnost a integritu síťové infrastruktury.


Jak vám s ochranou sítě ve vaší organizaci může pomoci Novicom a jeho produkty?

Kontaktujte nás, rádi s vámi vaši situaci nezávazně prodiskutujeme a navrhneme řešení pro kompletní zajištění kybernetické bezpečnosti vaší společnosti.

Další články v sekci Cyber Security blog »